Katedra i Zakład Fizjologii Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Katedra jest jednostką wydziałową I Wydziału Lekarskiego

Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Mieści się w Collegium Anatomicum przy ulicy Święcickiego 6, 60-781 Poznań

Katedra działa pod kierownictwem dr hab. Edyty Mądry, prof. UM

Katedra i zakład fizjologii w liczbach
0 K+
Studentów
0 +
Pracowników
0 +
Kierunków
Lata istnienia
Misja

Naszą misją jest inspirowanie, kształcenie i rozwijanie przyszłych profesjonalistów medycznych poprzez solidne fundamenty wiedzy, etyczne wartości i praktyczne umiejętności.

Kluczowe wartości

Kluczowe wartości obejmują doskonałość w edukacji, etyczną praktykę medyczną, innowacyjność w badaniach naukowych oraz holistyczne podejście do zdrowia i opieki nad pacjentem.

Filozofia

„Medycyna to sztuka i nauka, w której serce i umysł spotykają się, by wspólnie pielęgnować zdrowie i nadzieję.”

1918-1919

Powstanie Uniwersytetu Poznańskiego

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, dr Heliodor Święcicki założył Uniwersytet Poznański z Wydziałem Lekarskim. W ramach tego powstaje Katedra Fizjologii, której pierwszym dyrektorem zostaje profesor Stefan Dąbrowski.

1936

Przeniesienie Katedry do Collegium Anatomicum

Katedra Fizjologii zostaje przeniesiona do nowego budynku Collegium Anatomicum, gdzie nadal mieści się do dzisiaj.

1946

Odbudowa po zniszczeniach wojennych

Po zniszczeniach wojennych i zamknięciu Uniwersytetu, Katedra rozpoczyna proces odbudowy pod kierownictwem profesora Edwarda Czarneckiego.

1950

Utworzenie Akademii Medycznej

Wydzielenie Wydziału Lekarskiego i Farmaceutycznego oraz Studium Wychowania Fizycznego, tworząc Akademię Medyczną, gdzie Katedra staje się jej częścią.

1971

Włączenie w struktury Instytutu Nauk Fizjologicznych

Katedra Fizjologii wchodzi w skład Instytutu Nauk Fizjologicznych, co zmienia również zakres jej badań.

1982

Utworzenie samodzielnej Katedry i Zakładu Fizjologii

Rozwiązanie Instytutu Nauk Fizjologicznych, tworząc samodzielną Katedrę i Zakład Fizjologii.

Utworzenie Pracowni Rytmów Biologicznych

Powstanie Pracowni Rytmów Biologicznych w Katedrze, poszerzając spektrum badań.

2012-2018

Badania nad wpływem zimowych kąpieli w otwartych akwenach wodnych

Katedra skupia się na badaniach nad wpływem zimowych kąpieli na organizm ludzki.

Obecnie

Badania i Dydaktyka w Katedrze

Katedra prowadzi badania nad wpływem różnych substancji i praktyk na organizm oraz oferuje różnorodne zajęcia dydaktyczne dla studentów, wprowadzając nowe metody nauczania, takie jak problem based learning i e-learning.