O nas

Katedra i Zakład Fizjologii Uniwersytet im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Katedra jest jednostką wydziałową I Wydziału Lekarskiego

Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Mieści się w Collegium Anatomicum przy ulicy Święcickiego 6, 60-781 Poznań

Katedra działa pod kierownictwem dr hab. Edyty Mądry, prof. UM

Katedra i zakład fizjologii w liczbach
0 K+
Studentów
0 +
Pracowników
0 +
Kierunków
0
Lata istnienia
Misja

Naszą misją jest inspirowanie, kształcenie i rozwijanie przyszłych profesjonalistów medycznych poprzez solidne fundamenty wiedzy, etyczne wartości i praktyczne umiejętności.

 

Kluczowe wartości

Kluczowe wartości obejmują doskonałość w edukacji, etyczną praktykę medyczną, innowacyjność w badaniach naukowych oraz holistyczne podejście do zdrowia i opieki nad pacjentem.

Filozofia

„Medycyna to sztuka i nauka, w której serce i umysł spotykają się, by wspólnie pielęgnować zdrowie i nadzieję.”

1918-1919

Powstanie Uniwersytetu Poznańskiego

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, dr Heliodor Święcicki założył Uniwersytet Poznański z Wydziałem Lekarskim. W ramach tego powstaje Katedra Fizjologii, której pierwszym dyrektorem zostaje profesor Stefan Dąbrowski.

1936

Przeniesienie Katedry do Collegium Anatomicum

Katedra Fizjologii zostaje przeniesiona do nowego budynku Collegium Anatomicum, gdzie nadal mieści się do dzisiaj.

1946

Odbudowa po zniszczeniach wojennych

Po zniszczeniach wojennych i zamknięciu Uniwersytetu, Katedra rozpoczyna proces odbudowy pod kierownictwem profesora Edwarda Czarneckiego.

1950

Utworzenie Akademii Medycznej

Wydzielenie Wydziału Lekarskiego i Farmaceutycznego oraz Studium Wychowania Fizycznego, tworząc Akademię Medyczną, gdzie Katedra staje się jej częścią.

1971

Włączenie w struktury Instytutu Nauk Fizjologicznych

Katedra Fizjologii wchodzi w skład Instytutu Nauk Fizjologicznych, co zmienia również zakres jej badań.

1982

Utworzenie samodzielnej Katedry i Zakładu Fizjologii

Rozwiązanie Instytutu Nauk Fizjologicznych, tworząc samodzielną Katedrę i Zakład Fizjologii.

1999

Utworzenie Pracowni Rytmów Biologicznych

Powstanie Pracowni Rytmów Biologicznych w Katedrze, poszerzając spektrum badań.

2012-2018

Badania nad wpływem zimowych kąpieli w otwartych akwenach wodnych

Katedra skupia się na badaniach nad wpływem zimowych kąpieli na organizm ludzki.

Obecnie

Badania i Dydaktyka w Katedrze

Katedra prowadzi badania nad wpływem różnych substancji i praktyk na organizm oraz oferuje różnorodne zajęcia dydaktyczne dla studentów, wprowadzając nowe metody nauczania, takie jak problem based learning i e-learning.

Kadra dydaktyczna

Edyta Mądry dr hab. n. med., Prof. UMP

Kierownik katedry

Fizjolog, pediatra, autorka ponad 150 prac naukowych. Pasjonatka dydaktyki medycznej. Uczestniczka 16 misji medycznych w krajach Azji, Dalekiego Wschodu i Ameryki Południowej.

W życiu kieruje się  zasadami komunikacji bez przemocy (NVC) w/g Marschala Rosenberga

Wyznaje zasadę, że spokój ducha to najwyższe szczęście.

Miłośniczka dobrych relacji z ludźmi i psów rasy bulterier

Motto życiowe:

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w Świecie”

M. Gandhi

dr hab. med. Teresa Grzelak​

Adiunkt

Dr hab. n. med. Teresa Grzelak

W pracy jest nauczycielem fizjologii i wprowadzenia do badań naukowych. Udziela się też organizacyjnie (m.in. w aspekcie jakości kształcenia studentów) oraz naukowo. W domu jest szczęśliwą Żoną i Mamą 2 córek.

Teresa Grzelak interesuje się diagnostyką laboratoryjną, szeroko rozumianą profilaktyką, homeostazą, rytmami biologicznymi, nutrigenomiką, epigenetyką i żywnością funkcjonalną. Z krótszych i dłuższych podróży przywozi oryginalne przyprawy roślinne i różne rodzaje miodów. Te służą do wydobywania smaku życia i je osładzają.

Według Teresy Grzelak świat byłby smutny i pusty bez muzyki oraz dźwięków natury.

dr hab. n. med. Paulina Wojtyła-Buciora

Starszy wykładowca

dr hab. n. zdr. Paulina Wojtyła-Buciora

Paulina Wojtyła-Buciora – doktor habilitowany nauk o zdrowiu. Starszy Wykładowca
w Katedrze Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada specjalizację z zakresu Zdrowia Publicznego. Ukończyła studia podyplomowe z Metrologii Chemii, Higieny i epidemiologii, Higieny żywności i żywienia. Posiada kwalifikacje menadżerskie, ukończyła studia podyplomowe Master of Business Administration.Redaktor Techniczny oraz Sekretarz Redakcji czasopisma Journal of HealthInequalities.

Jest autorką lub współautorkę 100 recenzowanych publikacji naukowych
w czasopismach polskich i zagranicznych. Realizuje projekty naukowo-badawcze, pisze artykuły, recenzje do czasopism naukowych. Wypromowała ponad 200 dyplomantów
i magistrantów, aktywnie uczestniczy w licznych konferencjach naukowych, które zorganizowała lub współorganizowała. Jej zainteresowania obejmują dziedzinę nauk o zdrowiu oraz nauk medycznych. W wolnym czasie lubi piesze wycieczki górskie, kubek gorącej czekolady, wsłuchać się w dźwięki muzyki filmowej.

dr n. med. Joanna Bartkowiak-Wieczorek

Adiunkt

Joanna Bartkowiak- Wiczorek, doktor, zajmuje się nauką i pracą ze studentami. Jest biotechnologiem i biologiem molekularnym a w pracy naukowej skupia się na badaniu molekularnych i genetycznych podłoży chorób, diagnostyce i terapii. W pracy ze studentami specjalizuje się w nauce fizjologii układu nerwowego, serologii oraz tłumaczy zawiłości wysiłku fizycznego studentom polskojęzycznym i międzynarodowym.

W domu jest mamą dwóch synów, kochającą sport, biegającą maratony i dzielącą myśli i serce z pacjentami onkologicznymi – jest Ambasadorem Walki z Rakiem Piersi. 

dr n. med. Emilia Korek

Adiunkt

Dr n. med. Emilia Korek – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Skarbnik Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Autorka lub współautorka licznych doniesień zjazdowych, publikacji naukowych oraz podręczników z zakresu otyłości, zaburzeń metabolicznych, neurohormonalnej regulacji pobierania pokarmu oraz dietetyki i żywienia człowieka.

dr n. przyr. Zofia Soszyńska

Starszy wykładowca

Jestem absolwentką Biologii na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza / 1977r. /;  pracę w Katedrze Fizjologii /wtedy / Akademii Medycznej rozpoczęłam 30.09. 1977r jako biolog. Od roku akad.1982/83 pracuję jako nauczyciel na stanowiskach: st.asystent, adiunkt / pracę  doktorską na temat wpływu diety beztłuszczowej na odpowiedz immunologiczną u szczura, obroniłam w marcu 1987r./, ostatecznie st. wykładowca.Oprócz zajęć zajmowałam się też codzienną obsługą studentów / do 2008 r/ oraz przygotowywaniem planów dydaktycznych i rozliczaniem godzin dydaktycznych w Katedrze.

dr n. przyr. Kinga Mikrut

Starszy wykładowca

Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wielbicielka futer na czterech łapach, zagadek wszelkiego typu, serii z jamnikiem i kluczem oraz rockowych brzmień

dr n. med. Dorota Nowak

Starszy wykładowca

Absolwentka kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, specjalista chorób wewnętrznych a także dydaktyk. W pracy  naukowej zainteresowana między innymi wpływem ostrego i przewlekłego niedotlenienia na czynność poszczególnych narządów i układów,  profilaktyką chorób przewlekłych układu krążenia. Zalecane w tej profilaktyce regularne, amatorskie uprawianie sportu  stara się realizować w życiu swoim i najbliższych a także sugerować to studentom.  Do tych zaleceń chętnie dodałaby regularne słuchanie muzyki, która z pewnością łagodzi obyczaje.

Wie, że doświadczenie pracy zawodowej  pozwala zobaczyć ogromną złożoność procesów odbywających się w komórkach, narządach, całym organizmie. Na podstawie tych doświadczeń jest przekonana, że piękno i bezbłędna celowość stworzenia mówi wiele o Stwórcy.   

dr n. med. Dorota Marczuk-Krynicka

Starszy wykładowca

Lekarz, wykładowca, fizjolog i specjalista radiodiagnostyki. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Medyczny). W swojej pracy łączy zainteresowania wieloma aspektami medycyny: od fizjologii i patofizjologii do metod obrazowania organizmu. W 1998 r. obroniła pracę doktorską „Wpływ krótkotrwałego głodzenia na metabolizm energetyczny i wykładniki stresu oksydacyjnego”.Ponadto w 1995 r. uzyskała specjalizację I stopnia, a w 2006 specjalizację II stopnia z radiodiagnostyki. Zaangażowana w dydaktykę, również na wydziale anglojęzycznym od początku jego powstania na Uniwersytecie Medycznym.

dr n. med. Izabela Chudzicka – Strugała

Starszy wykładowca

Izabela Chudzicka-Strugała

  • Stopień naukowy: dr n. Med.
  • Stanowisko: starszy wykładowca
  • Specjalizacja: mikrobiologia lekarska
  • Staż na uczelni: 28
  • Jestem członkiem miedzynarodowych organizacji : 2017-2019 oraz 2021-2023 europejski sekretarz międzynarodowego kolegium chirurgów
  • 2024-2026 członek zarządu głownego międzynarodowego kolegium chiryrgów
  • Od 2006 członek międzynarodowego towarzystwa epidemiogów i chorób zakaźnych
  • Członek who od 2015 roku
  • Wykładowca pasjonat, lekarz rodzinny w poznaniu i okolicach  również pasjonatka.
  • Jestem mistrzynią w organizacji, przekazywaniu wiedzy, byciu przewodnikiem, nadzorowaniu i prowadzeniu
  • Jestem lekarzem misjonarzem od 2012 roku (azja i ameryka łacińska i południowa)
  • W latach 2008-2009 byłam nauczycielem uniwersyteckim w kaohsiung medical university hospital in kaohsiung-taiwan
  • Zajmuję się głównie zakażeniami ran, chorób przenoszonych drogą płciowa, zaburzeniami mkrobioty jelitowej i pcos pod kątem mikrobiologicznym.
  • Uwielbiam sztukę: muzykę klasyczną, taniec, malarstwo i rzeźbę.
  • Jestem świetnym przewodnikiem i kierowcą dlatego doskonale czuje się podczas podróży, w których jestem również kierowcą

dr n. med. Tomasz Hryniewiecki

Starszy wykładowca

 Dr n. med. Tomasz Hryniewiecki – absolwent wydz. Dentystycznego AM. 1980r. i wydz. Lekarskiego 1984r.AM. Rok później rozpoczął pracę w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Człowieka jako asystent. Doktorat obronił  w 1993r. AM.

Od wielu lat pracuje na rzecz korporacji lekarzy w biurze Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej  WIL jako zastępca i w Komisji Etyki Lekarskiej WIL.

dr n. med. Justyna Kupsz

Starszy wykładowca

Dr n. med. Justyna Maria Kupsz – starszy wykładowca w Katedrze i Zakładzie FizjologiiUniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalista diagnostyki laboratoryjnej, absolwentka studiów podyplomowych z Higieny i epidemiologii. Sekretarz Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego. Autorka lub współautorka kilku rozdziałów z zakresu hematopoezy i hemostazy w podręcznikach z fizjologii. Zainteresowania: fizjologia, patofizjologia, diagnostyka laboratoryjna i medycyna stylu życia.

 

 

 

dr n. med. Agata Czochralska-Duszyńska

Adiunkt

dr n. med. Agata Czochralska-Duszyńska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pracuje jako wykładowca w Katedrze i Zakładzie Fizjologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych związanych z żywieniem dzieci i młodzieży oraz aktywnie propaguje karmienie naturalne i zdrowy styl życia. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i dumną mamą Zosi i Jasia. Miłośnik kotów rasy maine coon, uwielbia także czytać książki historyczne, biografie, dobre kryminały.

dr Ewa Nowicka-Stańczyk

Wykładowca

Jestem absolwentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na kierunku biologia, ukończyłam również Promocję Zdrowia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Przez wiele lat pracowałam na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu w Katedrze Fizjologii i Biochemii. W 2011 roku obroniłam pracę doktorską nt.wpływu genisteiny na sekrecję insuliny z wysp trzustkowych uzyskując tytuł doktora nauk biologicznych. W swojej dotychczasowej pracy naukowej zajmowałam się głównie wpływem fitoestrogenów na parametry metaboliczno-lipidowe oraz na wydzielanie insuliny. Prowadziłam zajęcia dydaktyczne m.in. z fizjologii i biochemii. Jestem autorką i współautorką licznych publikacji naukowych. Od października 2023r. pracuję w Katedrze Fizjologiii UMP.

 

Uwielbiam czytać książki, szczególnie powieści historyczne, a także literaturę popularnonaukową. Cenię sobie spacery po lesie i kontakt z przyrodą. Moją pasją są również podróże w różne zakątki świata.

 

Prywatnie jestem mamą trzech córek, które są dla mnie codzienną inspiracją.

lek. med. Ida Malesza

Asystent

lek. Michał Janas

Wykładowca

Michał Janas – wykładowca prowadzący zajęcia z fizjologii klinicznej dla II roku kierunku lekarskiego.Ukończył kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Za działalność w trakcie studiów został wyróżniony listem gratulacyjnym Rektora. Laureat pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Fizjologicznej „Wielka Synapsa”.Do jego zainteresowań należą przede wszystkim zabiegowe dziedziny medycyny. Poza prowadzeniem zajęć w Katedrze, pracuje jako lekarz stażysta oraz jako redaktor kursu anatomii dla studentów. Czas wolny stara się spędzać aktywnie na trasach biegowych – jego największym osiągnięciem jest udany debiut w maratonie.

mgr Tomasz Hadada

Wykładowca

Jestem absolwentem Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuję się w biologii rozwoju człowieka. Moja praca naukowa skupia się głównie w obszarze rozwoju płodowego oraz czynników wpływających na długość trwania ciąży u człowieka. Z zamiłowania jestem muzykiem orkiestrowym odnajdującym się w grze na instrumentach dętych drewnianych (flet poprzeczny, klarnet). Nieprzerwanie od 1998 roku jestem związany z orkiestrami dętymi, a od 2007 roku jest to Wrzesińska Orkiestra Dęta. Prywatnie koci i psi tata Antka, Lucyny i Bazyla oraz ogromny fan Przyjaciół i Harrego Pottera.

mgr Jakub Winkler-Galicki

Asystent

Jakub Winkler-Galicki jest jednym z młodszych w naszym zespole, z wykształcenia jest biotechnologiem ze specjalizacją medyczną i biotechnologią człowieka, ukończoną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W swojej pracy skupia się na fizjologicznych aspektach układu ruchu oraz zajmuje się kryminalistyką i kryminologią, w szczególności opiniując w zakresie toksykologii, genetyki biologii molekularnej, poligrafii oraz K9. W zakładzie poza praca dydaktyczną, którą prowadzi dla studentów polskojęzycznych i międzynarodowych, zajmuje się prowadzeniem badań molekularnych w zakresie relaksacji, skuteczności procesów wypoczynku, nauki i działań stresu, ale swój czas poświecateż analizom statystycznym i wspomnianej kryminalistyce.

W wolnym czasie uwielbia odpoczywać w gronie Przyjaciół i Rodziny robiąc coś szalonego, lubi się wspinać, podróżować, odwiedzać opuszczone miejsca oraz jest Strażakiem- Ratownikiem. Żyje pod jednym dachem z Owczarkiem niemieckim, którego czasami możecie spotkać w Zakładzie.

 

mgr Anna Potocka

Specjalista naukowo – techniczny

Jestem pracownikiem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego od 2007 roku. Natomiast od grudnia 2022 roku pracuję w Katedrze i Zakładzie Fizjologii jako członek zespołu dydaktycznego. Na tym stanowisku zajmuję się miedzy innymi prowadzeniem dokumentacji zajęć dydaktycznych oraz ewidencją obecności studentów.

Z wykształcenia jestem Kulturoznawcą i w czasie wolnym zajmuję się organizacją wystaw sztuk wizualnych oraz innych wydarzeń kulturalnych jako członek Towarzystwa Jerzego Piotrowicza, którego przez pięć lat byłam Prezesem. Ponadto lubię wycieczki piesze, spacery i zwierzęta.

Iwona Silska

Starszy referent inż. – techniczny

Zatrudniona w UMP od 2008 roku w Katedrze Fizjologii od 8 lat na stanowisku sekretarki.Moja pasją jest ogród,róże i storczyki. W wolnym czasie  lubię czytać biografie szczególnie kobiet, stare kryminały Agathy Christie i współczesne HarlenaCobena.

mgr Jacek Brożek

 Specjalista naukowo – techniczny

Jacek Brożek

  • magister fizyki
  • absolwent Uniwersytetu Poznańskiego Wydział Fizyki
  • specjalizacja: Zastosowania Informatyki
  • pracownik Katedry  Fizjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu od 2004r.
  • stanowisko: starszy specjalista naukowo – techniczny

Monika Depczyńska-Kęsy

Samodzielny pracownik techniczny

Monika Depczyńska Kęsy.

Od 6 lat jestem pracownikiem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W Katedrze i Zakładzie Fizjologii zajmuje się przygotowaniem sal, zajęć i materiałów dydaktycznych dla studentów.

W wolnym czasie lubię długie spacery i polskie morze.

Krzysztof Ohde

Specjalista inż. – techniczny

Krzysztof Ohde

  • Specjalista inżynieryjno techniczny
  • dydaktyka w Katedrze Fizjologii
  • pracownik UMP od 2006 r
  • zainteresowania: wszystko